Sondaż: Komu ufają Polacy. Zmiana na pozycji lidera
Według najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu Rafał Trzaskowski cieszy się największym zaufaniem wśród Polaków. Prezydentowi Warszawy ufa 38,8 proc. badanych. To o 2 pkt proc. więcej w porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni. Na drugim miejscu znalazł się prezydent Duda. Głowie państwa ufa 37,9 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 2,2 pkt proc. Andrzejowi Dudzie nie ufa 52 proc. respondentów. Na trzecim stopniu podium znalazł się premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu ufa 36,7 proc. badanych (0,9 pkt proc. mniej niż w styczniu), a brak zaufania deklaruje 58,1 proc. badanych.
Na dalszych miejscach uplasowali się liderzy partyjni: przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, któremu ufa 31,3 proc. uczestników sondażu (wzrost o 2,3 pkt proc.), szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 31,1 proc. (spadek o 1,8 pkt proc.) oraz lider Polski 2050 Szymon Hołownia z 31 proc. pozytywnych odpowiedzi (wzrost o 0,4 pkt proc.).
Za nimi znalazł się marszałek Senatu Tomasz Grodzki z zaufaniem 28,4 proc. badanych (wzrost o 0,6 pkt proc.). Dalej jest prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu ufa 26 proc. ankietowanych (spadek o 2,9 pkt proc.) i minister zdrowia Adam Niedzielski z wynikiem 25,8 proc. (wzrost o 4,6 pkt proc.).
Pierwszą dziesiątkę rankingu zamyka marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 24,3 proc. badanych (spadek o 0,8 pkt proc.).
Komu nie ufają Polacy
Na drugim biegunie znaleźli się politycy, do których Polacy deklarują największą nieufność. Tutaj liderem jest prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński z wynikiem 67 proc. Na drugim miejscu znalazł się lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, któremu nie ufa 66,6 proc. badanych. Podium zamyka minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek z wynikiem 61,3 proc. wskazań.
Wysokie odsetki nieufności odnotowali również Paweł Kukiz, Krzysztof Bosak z Konfederacji oraz premier Mateusz Morawiecki.
Sondaż został zrealizowany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 11-12 lutego 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).